Nauka w służbie przyrody

NAUKA W SŁUŻBIE PRZYRODY – WYCIECZKA EDUKACYJNA DO LUBLINA

Już drugi raz gościliśmy na lubelskich uczelniach biorąc udział w VIII Festiwalu Nauki w Lublinie.

Dnia 20 września 2011 roku piętnastoosobowa grupa uczniów z  Zespołu Szkół w Nowosielcach wraz z opiekunami: p.Jolantą Węgierek i p.Eweliną Kuźniar wzięła udział w Lubelskim Festiwalu Nauki. Na lubelskich uczelniach odbyło się kilkaset projektów w formie różnorodnych prezentacji, ćwiczeń, interesujących wykładów, wystaw, koncertów oraz konkursów. Organizatorem przedsięwzięcia był w tym roku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Nasi uczniowie uczestniczyli w  trzech projektach o następującej tematyce:

  • „Barwy Wszechświata”- czyli rzecz o zastosowaniu fotografii w poznawaniu tajemnic Wszechświata,
  • „Człowiek mówiąca małpa”.Projekt opisujący w jaki sposób, dzięki selekcji naturalnej, praczłowiek z istoty, która mówić nie mogła zmienił się w istotę, która nie może przestać mówić? Co ma wspólnego władza z plotkami? Co mają wspólnego plotki z uwodzeniem?Czyli rzecz o ewolucji języka, oraz
  • „Czy Kanada nadal pachnie żywicą”- Kanada wczoraj i dziś. Jak zmieniło się jej oblicze? Czy udało się zachować jej czar i urok? Jak dalece wizerunek współczesnych Kanadyjczyków odbiega od obrazu malowanego w powieściach Arkadego Fiedlera? Czy cywilizacja zwyciężyła w walce z naturą i tradycją? Ten ostatni wykład był prowadzony w języku angielskim, co wzbudziło szczególną uwagę uczniów. Ponadto wzięli udział ( i wygrali) w konkursie z wiedzy ogólnej o Kanadzie.

Organizowanie takich wydarzeń angażuje uczniów do poszerzania swojej wiedzy, stwarza możliwość kontaktu ze światem nauki, nowoczesnymi technologiami,, a co być może najważniejsze  pobudza zapał w poznawaniu otaczającego świata.

Zdjęcie0036a Zdjęcie0023a Zdjęcie0025a Zdjęcie0026a Zdjęcie0027a Zdjęcie0033a Zdjęcie0034a Zdjęcie0035a