Bo wolność

,,Jeśli zapomnę o Nich, Ty Panie na niebie zapomnij o mnie”

 

Narodowa pamięć – jak ojczyzna – jest dobrem na najważniejszym i jest powszednim chlebem. Wplata się w historię cieniem poległych.

10 kwietnia 2016 roku minęło 76 lat od dnia, w którym na ziemi katyńskiej doszło do największej zbrodni ludobójstwa, dokonanej wiosną 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD na polskich jeńcach wojennych, przetrzymywanych w sowieckich obozach zagłady i więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zamordowano 21857 ludzi. Miejsca śmierci 7305 nie udało się ustalić.

            10 kwietnia to również szósta rocznica kolejnej największej tragedii w powojennej Polsce. W katastrofie rządowego samolotu zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i 93 inne osoby, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, parlamentarzyści, działacze organizacji patriotycznych, funkcjonariusze BOR, piloci, stewardesy. Oni lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu Polakom.

            Uczniowie Zespołu Szkół w Nowosielcach, jak co roku pamiętali o tych ważnych dla historii Polski wydarzeniach.  Młodzież klasy I gimnazjum przygotowała dla społeczności szkolnej wzruszający program artystyczny. Pogrążeni w wielkiej zadumie oddali hołd wszystkim, którzy polegli na katyńskiej i smoleńskiej ziemi. Dla uhonorowania Ofiar Zbrodni Katyńskiej Szkoła w Nowosielcach w 2000 roku zasadziła Dąb Pamięci poświęcony majorowi Karolowi Opitzowi, jednemu z tych żołnierzy, którzy do końca ducha nie stracili.

Przypomina on wszystkim, kim jesteśmy i jak drogo opłacona została nasza wolność.

 Jan Paweł II mówił do młodych: „Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie dziejów, któremu na imię „Polska”. Tego trudu się nie lękajcie.” Polska potrzebuje pamięci, – aby pielęgnować tożsamość, którą przekazali nam nasi ojcowie i dziadowie, a do której każde pokolenie wnosi swój niepowtarzalny i bezcenny wkład.