Nauka – Wiedza – Mądrość

NAUKA-WIEDZA-MĄDROSC 15-21 września. IX Lubelski Festiwal Nauki .

III EDUKACYJNA WYCIECZKA DO LUBLINA


 Już trzeci raz gościliśmy na lubelskich uczelniach biorąc udział w kolejnej edycji Festiwalu Nauki w Lublinie.
Dnia 20 września 2011 roku piętnastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Nowosielcach wraz z opiekunami: p. Jolą Węgierek i p. Renatą Palińską wzięła udział w Lubelskim Festiwalu Nauki.

Na lubelskich uczelniach odbyło się około tysiąc projektów w formie różnorodnych prezentacji, ćwiczeń, interesujących wykładów, wystaw, koncertów oraz konkursów mających na celu pozwolić młodym odbiorcom, poznać i zainteresować się tym, co stanowi przedmiot poważnych badań i poszukiwań ludzi nauki. Organizatorem przedsięwzięcia był w tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski. Nasi uczniowie uczestniczyli w czterech projektach o następującej tematyce:


1. Biologiczne metody zwalczania szkodliwych owadów.

Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się jak w sposób naturalny możemy walczyć ze szkodnikami. Spotkanie miało charakter warsztatów. Każdy uczestnik miał do dyspozycji mikroskop optyczny i mógł zapoznać się z żywymi organizmami stosowanymi w biokontroli oraz ze szkodnikami np. szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, z którym być może podejmiemy w przyszłości walkę.

 

2. Szkiełko i oko, czyli świat grzybów w mikroskopie.

 Tutaj samodzielnie badaliśmy pod mikroskopem i obserwowaliśmy ogromną różnorodność budowy i kształtów plech jakie tworzą grzyby patogeniczne oraz zobaczyliśmy jak kolorową grzybnię tworzą te mikroorganizmy.

 

3. Tajemnice krwi- diagnostyka hematologiczna.

W ramach prowadzonych warsztatów mogliśmy wzbogacić swoją wiedzę z zakresu fizjologii krwi o elementy praktyczne, związane z diagnostyką hematologiczną i serologiczną. Ćwiczenia laboratoryjne obejmowały ocenę: liczby elementów morfologicznych krwi w jednostce objętości, zawartości hemoglobiny, OB, hematokrytu, leukogramu, właściwości grupowych krwi i mechanizmu dziedziczenia grup krwi.

Zajęcia były dodatkowo atrakcyjne, gdyż analizowaliśmy krew jednej z naszych koleżanek….okazało się, że jest okazem zdrowia:D

 

4. Fascynujący świat pająków. Czy należy się ich bać?

Dogłębne poznanie sposobów życia i zbliżenie się do pająków pomogło niejednej osobie z naszej grupy przezwyciężyć arachnofobię. Studenci z wydziału weterynarii prowadzący ten wykład przedstawilinam środowisko życia i przystosowania wybranych pajęczaków. Okazało się ze nie są one takie straszne jak niektórzy myśleli.

 

Tego typu zajęcie w ciekawy sposób uczą i zaciekawiają … aż chce się wiedzieć więcej.:)

O czym donosi….. ucz. kl III gimnazjum Alicja Gibka  

 

Zdjęcie0023a Zdjęcie0025a zdjęcie0026a Zdjęcie0027a