Lekcje inaczej

LEKCJE INACZEJ

 

            W środę 23 listopada 2016 roku uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami (p. A. Sochacka i p. E. Szubart) wyjechali do muzeum w Przeworsku na lekcję muzealną i na spektakl „Tajemniczy ogród”. Wycieczka ta odbyła się w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego, historii i plastyki.

            Pierwszym punktem naszej „lekcji inaczej” było muzeum. Pani Katarzyna Ignas w galerii Magnez przybliżyła wszystkim dawne obyczaje związane z obchodami i obrzędami andrzejek. Uczniowie dowiedzieli się także, czym były katarzynki. Oprócz informacji teoretycznych nasi wychowankowie mieli możliwość wykonania kilku wróżb osobiście. Najbardziej do gustu przypadło im, oczywiście, lanie wosku przez dziurkę od klucza. Obserwacja niezwykłych kształtów i odczytywanie ukrytych znaczeń to była czysta przyjemność.

            Następnie swe kroki skierowaliśmy do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie aktorzy wrocławskiego teatru „Artenes” przygotowali kulturalną ucztę. Znakomicie przygotowany spektakl odsłonił kolejne oblicze niezapomnianej lektury pokoleń. Klasa szósta miała możliwość zestawienia swej wiedzy i dokonanie oceny poznanego dzieła literackiego i filmowego z adaptacją sceniczną. Klasa piąta zaś miała przedsmak tego, z czym zetkną się na lekcjach języka polskiego w II półroczu. 

            Tego typu lekcje są bardzo ważne. Nie tylko integrują klasy, ale uczą patrzenia na kulturę, na świadomy odbiór przeszłości.

 

019z 020z 021z 022z 023z 024z