Narodowe czytanie

5 września w Zespole Szkół w Nowosielcach odbyła się ogólnopolska akcja pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej pt „Narodowe czytanie”.

Tak jak w wielu miejscach w naszej ojczyźnie również i w naszej szkole postanowiliśmy zaprosić uczniów do wysłuchania fragmentów „Quo Vadis” – dzieła naszego wielkiego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 Do czytania zaproszeni zostali: Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Sowa, ks. Proboszcz parafii Nowosielce Piotr Walasz, siostra Małgorzata Sowa i emerytowana nauczycielka naszej szkoły Pani Halina Rosół. Fragment tekstu przeczytała również uczennica naszej szkoły gimnazjalistka Natalia Kunach, ubiegłoroczna finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.

           Organizacja imprezy okazała się bardzo dobrym pomysłem. Czytanie powieści odniosło sukces. Młodzież przeżyła niesamowitą lekcję, podczas której doświadczyła wielkiej przygody, trzymającej w napięciu. Uczniowie byli zaciekawieni losami bohaterów Ligii i Winicjusza. Z wielkim skupieniem wsłuchiwali się również w tragiczne i okrutne dzieje chrześcijan oraz apostołów Piotra i Pawła.

Na zakończenie głos zabrał ks. Piotr Walasz, który przypomniał uczniom, że książki są integralną częścią kultury, platformą i bodźcem do poznawania świata, poszerzania horyzontów oraz wymiany myśli, spostrzeżeń i poglądów z innymi ludźmi. 

Podsumowania imprezy dokonała Dyrektor szkoły Elżbieta Sowa, która powiedziała, że Quo Vadis” to trudna i poważna lektura, ale jakże piękna i pouczająca. Trzeba się skupić i zastanowić nad jej sensem.