Tragiczny Wrzesień

Tym, którzy zginęli

Wrzesień to czas powrotu ze słonecznych wakacji, to miesiąc kwitnących słoneczników, wrzosów… To czas babiego lata i początek jesieni.

Niewątpliwie w ten sposób dzisiaj myślimy o tym dziewiątym miesiącu w roku. Jednak winniśmy pamiętać jeszcze o czymś, o czym próbowano przemilczeć, o czym kazano zapomnieć; co próbowano wymazać tak z pamięci, jak i z kart historii.

19 września bieżącego roku uczniowie ZS w Nowosielcach pod czujnym okiem nauczycieli ( p. A. Sochacka, p. K. Nalepa – Piątek ) przygotowali uroczystą akademię poświęconą 73 rocznicy wydarzeń wrześniowych. O wspaniałą oprawę muzyczną zadbał niezastąpiony p. T. Kałamarz wraz z chórem Domini. Grupa młodych aktorów – recytatorów przybliżyła wydarzenia z dnia 1 i 17 września 1939 r.

Na szczególną uwagę zasługują tu najmłodsi – czwartoklasiści, którzy z należytą powagą i wyczuciem wygłosili swoje teksty. Na wysokości zadania stanęła także debiutująca Patrycja Mołoń – uczennica kl. VI, która niezwykle sugestywnie wyrecytowała wiersz K. I. Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”.

Nie sposób imiennie wskazać wszystkich zasługujących na uznanie. Najważniejsze jest jednak to, że pamiętamy, wspominamy i kultywujemy tradycję pomni na słowa „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy”.