Lektury

Lektury

LISTA LEKTUR -SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASA IV

Carlo Collodi „Pinokio”
C. S.Lewis „Lew, czarownica i stara szafa” cz.I cyklu „Opowieści z Narnii”
Dorota Terakowska „Władca Lewawu”
Roald Dahl „Charcie i fabryka czekolady”

KLASA V
Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”
H. Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
F. H. Burnett „ Tajemniczy ogród”
Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”

KLASA VI

Maria Dąbrowska „Marcin Kozera”

Irena Jurgielewiczowa „Ten Obcy”
Henryk Sienkiewicz „Sahem”

Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

„WARTOCZYTNIKI” – DLA KAŻDEGO- NA WAKACJE

Seweryna Szmaglewska „Czarne Stopy”

Edmund Niziurski „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”,
„ Sposób na Alcybiadesa”

Joanna Olech „Dynastia Miziołków”

Joanna Onichimowska „ Duch starej kamienicy”
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek”

John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata”

Moony Wicher „Dziewczynka z szóstego księżyca”

Astrid Lindgren „Ronja córka zbójnika”

Kornel Makuszyński „Awantura o Basię”

„Szaleństwa panny Ewy”

Alfred Szklarski „Złoto Gór Czarnych” (trylogia)

„Tomek w krainie kangurów” (oraz cała seria)

Małgorzata Musierowicz wybrane powieści z cyklu „Jeżycjada”, w którego skład wchodzą:

Szósta klepka

Kłamczucha

Kwiat kalafiora

Ida sierpniowa

Opium w rosole

Brulion Bebe B.

Noelka

Pulpecja

Dziecko piątku

Nutria i Nerwus

Córka Robrojka

Imieniny

Tygrys i Róża

Kalamburka

Język Trolli

Żaba

Czarna polewka

Sprężyna

McDusia

Dowolny wybór baśni, legend, mitów

GIMNAZJUM:

Lektury w kl. I ( utwory z nowej podstawy programowej z 23 grudnia 2008 r.)

– Biblia (fragm.: „Księgi Rodzaju”, „Hymnu św. Pawła o miłości”)

– Mitologia (wybór)

– Homer „Iliada” (fragm.)

– Homer „Odyseja” (fragm.)

– Sofokles „Antygona”

– „Legenda o świętym Aleksym” (fragm.)

– „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” (fragm.)

– „Pieśń o Rolandzie”

– S. Undset „Legendy o królu Arturze” (fragm.)

– M. Rej „Żywot człowieka poczciwego” (fragm.)

– J. Kochanowski: wybrane fraszki

– J. Kochanowski „Treny” (V, VII i VIII)

– W. Szekspir „Romeo i Julia”

– P. Skarga „Kazania sejmowe” (fragm.)

– D. Naborowski: wybór wierszy

– J.A. Morsztyn: wybór wierszy

– Molier „Skąpiec”

– wiersze poetów XX w., np.: W. Szymborskiej, J. Twardowskiego, T. Kubiaka, J. Harasymowicza, K. Iłłakowiczówny, M. Białoszewskiego, S. Grochowiaka, R. Brandstaettera, W. Broniewskiego 26

– wybrane utwory współczesnej literatury polskiej i światowej, np.: L. Kołakowskiego, Z. Kossak-Szczuckiej, E. Paukszty, K.I. Gałczyńskiego, R.M. Grońskiego, U. Eco, J. Huizinga, I. Stone’a

– wybrane utwory literatury młodzieżowej (fragm..), np.: D. Terakowskiej, M. Fox, J.K. Rowling, C.S. Lewisa, A. Lindgren, P. Coelho, J. Gaardera

– wybrany utwór fantasy – J.R.R. Tolkien „Władca Pierścieni. Dwie wieże” (fragm.)

– wybór publicystyki z prasy i innych środków społecznego przekazu, np. artykuły i wywiady z „Victora Gimnazjalisty”, „Cogito”, „Kina”

– komiks: H.J. Chmielewski „Tytus, Romek i A’Tomek. Księga IX”

Propozycje lektur w kl. II ( utwory z nowej podstawy programowej z 23 grudnia 2008 r.)

– I. Krasicki: wybrane bajki

– J.U. Niemcewicz „Powrót posła” (fragm.)

– F.D. Kniaźnin, wybrany utwór

– J. Wybicki „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”

– J. Swift „Przygody Guliwera” (fragm.)

– A. Mickiewicz, ballada „To lubię”

– A. Mickiewicz „Dziady” cz. II

– A. Mickiewicz „Reduta Ordona”

– J. Słowacki: „Balladyna”

– A. Fredro „Zemsta”

– E.J. Brontë „Wichrowe Wzgórza” (fragm.)

– B. Prus „Kamizelka”

– H. Sienkiewicz „Krzyżacy”

– H. Sienkiewicz „Sachem” (fragm.)

– M. Konopnicka „Jaś nie doczekał”

– Ch. Dickens „Opowieść wigilijna” (fragm.)

– A. Czechow „Śmierć urzędnika” (fragm.)

– S. Żeromski: „Syzyfowe prace”

– S. Wyspiański „Wesele” (fragm.)

– W. Reymont „Chłopi” (fragm.)

– wiersze poetów XX w., np.: A. Bursy, M. Białoszewskiego, M. Hillar, E. Stachury, J. Kaczmarskiego

– wybrane utwory współczesnej literatury polskiej i światowej : R. Kapuścińskiego, C. Miłosza, J.M. Rymkiewicza, E. Redlińskiego, J. Twardowskiego, Z. Kossak- -Szczuckiej, A. de Saint-Exupéry’ego, J.L. Borgesa, E. Segala

– wybrane utwory literatury młodzieżowej (fragm.), np.: E. Nowak, G. Bąkiewicz, M. Fox, K. Siesickiej, M. Szwai, D. Terakowskiej, Z. Chądzyńskiej, J. Gaardera, Ch. Paoliniego 31

– wybór publicystyki z prasy i innych środków społecznego przekazu, np. artykuły i wywiady z „Victora Gimnazjalisty”, ogólnopolskich gazet codziennych i tygodników

Propozycje lektur w kl. III ( utwory z nowej podstawy programowej z 23 grudnia 2008 r.)

– A. de Saint-Exupéry „Mały Książę”
– E. Hemingway „Stary człowiek i morze”
– M. Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” (fragm.)
– M. Wańkowicz „Ziele na kraterze” (fragm.)
– A. Kamiński „Kamienie na szaniec”
– A. Fiedler „Dywizjon 303”( fragm.)

– wybrane wiersze poetów XX w., np.: *M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, *K. Wierzyńskiego, J. Lechonia, *J. Tuwima, J. Przybosia, B. Leśmiana, K.K. Baczyńskiego, A. Słonimskiego, *C. Miłosza, *W. Szymborskiej, T. Różewicza, *Z. Herberta, E. Lipskiej

– utwór podejmujący problematykę Holokaustu – I. Fink „Skrawek czasu”

– S. Lem „Kongres futurologiczny”

– S. Mrożek „Wesele w Atomicach”

– utwór detektywistyczny – A. Christie „Strzały w Stonygates” – inne utwory współczesnej literatury polskiej i światowej, np.: K.I. Gałczyńskiego, T. Różewicza, S. Grzesiuka, Z. Nałkowskiej, M. Dąbrowskiej, R. Bratnego, P. Zuchniewicza, K. Lanckorońskiej, R. Kapuścińskiego, J. Głowackiego, I.B. Singera, K. Vonneguta, O. Pamuka, D. Lessing, A. Millera, R. Bradbury’ego

– wybór publicystyki z prasy i innych środków społecznego przekazu, np. artykuły i wywiady z „Victora Gimnazjalisty”, ogólnopolskich gazet codziennych i tygodników

– komiks, np. A. Spiegelmana „Maus II. I tu się zaczęły moje kłopoty”