Nordic walking –  Narciarstwo bez nart.

Nordic walking –  Narciarstwo bez nart.

narty1

Początki nordic walking związane są z klasycznym narciarstwem biegowym. Fińscy narciarze już w latach 20. XX wieku, w miesiącach letnich, kiedy nie ma śniegu, chcąc utrzymać formę ćwiczyli „na sucho”, bez nart, a jedynie z kijkami. Z pewnością nie spodziewali się, że tak narodzi się zupełnie nowa dyscyplina sportu. Sam termin „nordic walking” pojawił się w słownikach na początku lat 90. ubiegłego wieku.
Z Finlandii na resztę świata
Łatwo dostępny, niedrogi sprzęt i proste zasady nordic walking sprawiają, że co roku zyskuje on na popularności na całym świecie. Co więcej, może być uprawiany przez wszystkich: od dzieci, osób otyłych, jak i sportowców, którzy w ten sposób utrzymują kondycję, po osoby starsze, również te mające problemy z krążeniem, czy też ze stawami. Jest to wyśmienity sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Oczywiście wszystko zależy od tempa marszu, ale średnio uprawiając nordic walking przez godzinę możemy spalić nawet 400 kalorii. To     o około 30-40% więcej niż podczas zwykłego spaceru.
W czasie zwykłego spaceru pracują głównie mięśnie dolnej części ciała, natomiast nordic walking angażuje mięśnie całego ciała. Jeśli więc chcesz pozbyć się stresu, skutecznie wzmocnić ogólną wydajność swojego organizmu, czy też zadbać o zdrowie serca dwa kijki są na to wyśmienitym sposobem. Pamiętać jednak musimy, że tak jak w każdym innym sporcie, tak i tu niezwykle ważna jest poprawna technika.
Nordic walking to tak naprawdę połączenie marszu z elementami biegu na nartach. Skoro już jesteśmy zaopatrzeni w kijki, to do czegoś trzeba ich użyć – odpychania.  Wykonując krok prawą nogą jednocześnie wykonujemy ruch lewą ręką do przodu i odwrotnie. Wysuniętą do przodu ręką i zakroczną nogą odpychamy się. Kijki powinny być skierowane na ukos w tył przez cały czas marszu. Wbijamy je pod kątem około 60 stopni, nie dalej jednak niż na wysokość pięty nogi wykrocznej. Dłoń ręki, którą stawiamy kijek powinna być zaciśnięta, natomiast druga dłoń swobodnie otwarta. Oczywiście w czasie całego treningu należy utrzymywać wyprostowany kręgosłup. Niedopuszczalne jest trzymanie kijków skrzyżowanych z przodu czy też na ugiętych łokciach.
Pamiętać należy również o prawidłowym doborze kijków. Ich długość powinna stanowić około 70% naszego wzrostu. Podczas trzymania za rękojeść kijka opartego prostopadle do podłoża, nasza kość przedramieniowa i ramieniowa powinny utworzyć kąt prosty 90 stopni.

Treningi najlepiej zacząć na płaskim podłożu, z czasem, kiedy opanujemy już poprawną technikę marszu, możemy zmierzyć się ze wzniesieniami i górami.
Dla amatorów i zawodowych sportowców
narty2Nordic walking uprawiany jest z powodzeniem w celach rekreacyjnych, dla utrzymania dobrej kondycji czy też sylwetki, jak i przez profesjonalnych sportowców w ramach intensywnych przygotowań do wyczerpujących imprez sportowych. Oto tylko najważniejsze jego korzyści w porównaniu do zwykłego spaceru:
•praca, a więc zwiększenie ogólnej siły i wytrzymałości wszystkich (w górnej i dolnej części) głównych mięśni naszego ciała
•spalanie większej ilości kalorii niż przy typowym chodzeniu
•ulga dla bioder, kolan i stawów; ma to szczególne znaczenie dla osób cierpiących na ich zwyrodnienia, a pragnących uprawiać sport
 Poza tym nordic walking, podobnie jak inne formy aktywności fizycznej, poprawia ogólne samopoczucie, podnosi wydolność naszego organizmu, obniża poziom hormonów stresu, zapobiega cukrzycy, jak również wzmacnia kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy.
 i 11.40 do 15.30